Spalio mėnesį Varėną apgaubs teatro dvasia

Varėnoje spalis priklauso Daliai Tamulevičiūtei. Tai žino visi, todėl artėjančią rudens brandą pasitinka su maloniu jauduliu – kokie gi teatro siurprizai laukia šiemet?

Pagrindinės Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio vertybės – lietuviško teatro tradicijos, brandumas ir aukštas meninis lygis. Per beveik mėnesį trunkantį festivalį žiūrovai turės išskirtinę galimybę koncentruotai pamatyti kelias dešimtis pačių naujausių ir įvairių teatro krypčių spektaklių. Šių metų programą praturtins net 9 premjeros bei į festivalio dalyvių greta įsijungsiantys nauji teatrai: VšĮ „Teatro Dienos“, VšĮ „Bardai LT“ ir teatras „LABAS“. Kitaip nei įprastai, spektaklius stebės bei vertins net dvi specialios festivalio komisijos ir, kaip įprasta, patys žiūrovai.

Festivalio atidarymo renginiai tradiciškai prasidės rugsėjo 30 d. Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje šv. mišiomis režisierei D. Tamulevičiūtei atminti.  Po jų vyks 2021 m. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos „Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso“ laimėtojo – Klaipėdos jaunimo teatro – apdovanojimai. Dėl karantino pernai nebuvo apdovanoti 2020 m. Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio laureatai, todėl jie susirinks šiemet. Tikimasi, kad savo apdovanojimų atsiimti atvyks tokios teatro žvaigždės kaip Valentinas Masalskis, Marius Repšys, Indrė Patkauskaitė ir kt. Po ceremonijos skambės kamerinės muzikos koncertas su „Laiko legenda. Trio LT“ ir vargonininke Renata Marcinkute-Lesieur.

 Vakare, 17 val., Varėnos kultūros centre vyks fotografijų parodos ciklo „Dalios Tamulevičiūtės mokiniai. Arūnas Storpirštis“ atidarymas ir jaukus atminimo vakaras, skirtas lietuvių teatro ir kino aktoriui Arūnui Storpirščiui. Prisiminimais dalinsis brolis, aktorius Gediminas Storpirštis, sūnus Simonas ir kiti artimieji. Tai tęstinis projektas, skirtas supažindinti teatrui neabejingą visuomenę su iškiliausiais ir įdomiausiais Dalios Tamulevičiūtės mokiniais, be kurių sunku įsivaizduoti šiandienos lietuvišką teatrą. Praėjusiais metais paroda buvo skirta garsiausiam žymios pedagogės mokiniui – režisieriui Eimuntui Nekrošiui. 

Siekiant atverti nūdienos žiūrovui plačiausią D. Tamulevičiūtės įtakoje išaugusių kūrybiškų asmenybių spektrą, rudens renginyje savo pastatymus pristatys įvairūs kūrėjai:  Kristina Kazlauskaitė emocionalioje komedijoje nuteiks dvi gyvenimo valandas praleisti su šypsena, Rolandas Kazlas vaizduotės kelionę atkurs smagiu ir išmintingu pasivaikščiojimu, Darius Gumauskas ugdys empatiją ir tyrinės kitoniškumo poveikį draugystei. Festivalis džiugins ir kitais įdomiais, išradingais Lietuvos teatro režisierių darbais visą spalio mėnesį.

2021 m. profesionalių teatrų festivalio programa vaikams bei jaunimui išaugo ir pakvies jaunuosius teatro žiūrovus net į šešis spektaklius. Festivalio tradicija jau tapo ir aktorinio meistriškumo dirbtuvės – patyrinėti aktoriaus profesiją ir atrasti vaidybos džiaugsmą šiais metais jaunuosius varėniškius sukvies aktorius Darius Meškauskas, o aktorius Marius Repšys pristatys savo knygą „Heraklis Nr. 4“ ir kalbės apie atvirumą ir drąsą dalintis savais išgyvenimais. Na, o plečiant jauno žmogaus akiratį bei ugdant kritišką požiūrį, šiemet bus sudaryta speciali jaunimo komisija. Verta pabrėžti, kad festivalis labai populiarus tarp jaunimo ir kasmet jaunųjų teatro žiūrovų susidomėjimas vis auga.

Festivaliu džiaugiasi ne tik rengėjai, Dzūkijos regiono gyventojai, bet ir Lietuvos teatralai. Daugiau nei dešimtmetį vykstantį profesionalių teatrų festivalį vertina ir šalies kultūros apžvalgininkai. Scenos menų kritikė Aušra Kaminskaitė internetiniame kultūros dienraštyje „7 meno dienos“ rašo, kad Varėna gali didžiuotis Lietuvos teatro panoramą pristatančia švente ir, kad „tai vienas didžiausių mūsų šalyje vykstančių išimtinai lietuvišką programą pristatančių teatro renginių“. 

Spalio 29-ąją Varėnos kultūros centre paaiškės festivalio laureatai, jiems bus įteikti apdovanojimai – įspūdingos talentingų menininkių Elvyros Petraitienės ir Rūtos Indrašiūtės  kurtos skulptūros. Šventę vainikuos muzikos projekto „FOLK TRIO“ koncertinė programa „Legendos apie mus“, subtiliai, bet naujai atskleidžianti lietuviškąjį folklorą. Koncertas simboliškai primins, kad Dzūkijos dukters, ryškios asmenybės, iškilios menininkės, režisierės profesinio kelio pasirinkimą lėmė ir aplinka, kurioje ji gimė bei augo.

Išsami festivalio programa – www.daliatamuleviciute.lt

Rengėjas – Varėnos kultūros centras

Pagrindiniai rėmėjai:
Lietuvos kultūros taryba, Varėnos rajono savivaldybė

Naujienos