Organizatorių informacija

Varėnoje išrinkti XIV Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio laureatai

Nutilo aplodismentai, išsiskirstė svečiai – Varėnoje baigėsi XIV Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis. Šiais metais jis miestiečiams, miesto svečiams ir visiems kultūros gerbėjams padovanojo penkiolika naujausių spektaklių iš visos Lietuvos, lietuvių teatro režisierės ir pedagogės atminimui skirtus kultūrinius renginius, edukacinius užsiėmimus jaunimui ir suaugusiems.

Garbė, atsakomybė ir didžiausias džiaugsmas vertinti spektaklius ir rinkti laureatus šiemet teko atsinaujinusiai festivalio komisijai: teatrologei, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorei Ramunei Marcinkevičiūtei, teatro prodiuserei ir scenos meno kritikei Kamilei Žičkytei, aktoriui, vitražo teatro „Vaivorykštė“ įkūrėjui ir režisieriui, Dalios Tamulevičiūtės mokiniui Petrui Mendeikai, Dalios Tamulevičiūtės giminės atstovui ir tradicija tapusio giminės prizo steigėjui Eugenijui Guntulioniui, Varėnos kultūros centro direktorei, kultūros vadybininkei Jurgitai Keršienei ir ilgametei komisijos narei, Varėnos rajono savivaldybės kultūros ir sporto skyriaus vedėjai Laimai Denutienei.

Spalio 30-ąją Varėnos kultūros centre vyko laureatų apdovanojimų įteikimo ceremonija. Keturioliktojo festivalio prizus-sages su Dalios Tamulevičiūtės inicialais kūrė juvelyras iš Druskininkų Giedrius Bocisas, giminių prizą nuaudė tautodailininkė Renata Žiūkienė. Laureatams pirmą kartą festivalio istorijoje buvo skirtos ir piniginės premijos. Iškilmingą vakarą rengė ir dešimties nominacijų laureatus atskleisti padėjo teatro studijos „Kizas“ nariai bei Varėnos kultūros centro organizatorių komanda. Po iškilmingos ceremonijos laimėtojus sveikino ir koncertą Varėnai dovanojo dirigento Modesto Barkausko vadovaujamas Vilniaus Šv. Kristoforo kamerinis orkestras.

2023-ųjų metų Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio nominacijos ir geriausieji:

Geriausia spektaklio scenografija / kostiumų / šviesų dailininkas (-ė) – Artūras Šimonis už scenografiją Vilniaus senojo teatro spektaklyje „Tėtis“ pagal Floriano Zelerio pjesę „Tėvas“ (režisierius – Jonas Vaitkus).

Geriausia spektaklio muzika / kompozitorius – Kristupas Biržietis už muziką Klaipėdos jaunimo teatro spektakliui „Belaukiant Godo“ pagal Samuelio Beketo pjesę (režisierius – Paulius Pinigis).

Geriausia dramaturgija – Birutė Mar už „Solo teatro“ spektaklį-impresiją rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos (1877-1930 m.) gyvenimo ir kūrybos motyvais „Neparašytas laiškas“.

Perspektyviausias aktorių ansamblis ir režisierius – Klaipėdos jaunimo teatro aktorių ansamblis ir režisierius Paulius Pinigis už spektaklį „Belaukiant Godo“ pagal Samuelio Beketo pjesę.

Geriausias aktorius / aktorė – Vytautas Anužis už tėčio vaidmenį Vilniaus senojo teatro spektaklyje „Tėtis“ pagal Floriano Zelerio pjesę „Tėvas“ (režisierius – Jonas Vaitkus).

Geriausias režisierius – Jo Strømgrenas už Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklį „Ruletė“ ir Juozo Miltinio dramos teatro spektaklį „Feromonai“.

Geriausias spektaklis vaikams – Valstybinio Kauno lėlių teatro spektaklis „Jokūbo dienoraštis“ (režisierė – Milda Mičiulytė).

Geriausias festivalio spektaklis – Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklis „Ruletė“ (režisierius, scenografas, dramaturgas, choreografas, muzikos parinkėjas – Jo Strømgrenas).

Žiūrovų spektaklis – Alytaus miesto teatro monospektaklis „Civilio dienoraštis“ pagal Pavlo Arie pjesę (režisierius – Stasas Žirkovas).

Giminių prizas įteiktas aktorei Eglei Gabrėnaitei už motinos vaidmenį OKT / Vilniaus miesto teatro spektaklyje „Portalas“ pagal Birutės Kapustinskaitės pjesę (režisierius – Mantas Jančiauskas) ir už ryškų pėdsaką Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio keturiolikos metų istorijoje.

Atsiimdama garbingą apdovanojimą aktorė Eglė Gabrėnaitė šiltai prisiminė Dalią Tamulevičiūtę: „Aš norėčiau paglostyti jai galvą ir padėkoti. Dalia, aš myliu tave. Ačiū už apsilankymus mano paskaitose. Ačiū, kad bardavai mane, kad griežtai bendrauju su studentais. Mokei, kad su jais reikia gražiai, o aš vis rėkdavau. Sakydavai, kad juos reikia mylėti“. Būtent meile teatrui, žmogui, dėkingumu režisierei ir ne vieną dešimtį aktorių išugdžiusiai pedagogei Varėna alsavo visą mėnesį.

„Pirmiausia festivalio komisijos vardu noriu padėkoti festivalio organizatoriams, rėmėjams ir, žinoma, visiems Lietuvos profesionalių teatrų menininkams, šio festivalio dalyviams už festivalio tradicijų puoselėjimą bei rūpestį jo kokybe ir sklaida. Tai jų dėka festivalis tapo išskirtine proga ne tik Varėnos miesto, bet ir viso regiono gyventojams pamatyti naujausius visos Lietuvos profesionalių teatrų spektaklius, aktoriaus Remigijaus Vilkaičio inicijuotą parodą, susitikimus su teatro menininkais bei galimybe tobulinti teatrinės kūrybos įgūdžius festivalio metu organizuotose kūrybinėse dirbtuvėse. Čia būtina išskirti Varėnos kultūros centro kolektyvo ir jo direktorės Jurgitos Keršienės indėlį. Didelis ačiū už nuoširdų rūpestį festivalio organizavimu bei sėkme, už išskirtinį dėmesį visiems festivalio dalyviams, – pasibaigus festivaliui padėkos ir vilties žodžiais dalinosi komisijos pirmininkas Petras Mendeika: – Negaliu nepaminėti ir Varėnos rajono mero Algio Kašėtos neformalaus kasdienio rūpesčio festivaliu, jo sėkme, dėmesiu visiems festivalio dalyviams bei teatrinės kultūros sklaidai rajone ir regione. Tai leidžia tvirtai tikėti, kad Lietuvos profesionalių teatrų D. Tamulevičiūtės vardo festivalio Varėnoje ir toliau laukia šviesi ateitis, kurioje ryškiomis spalvomis skleisis iškilios šio krašto dukros, režisierės bei teatro pedagogės puoselėtos idėjos.“

Jau greit su nekantrumu vėl pradėsime laukti paskutinės, bet dažnai saulėtos rugsėjo dienos. Kitų metų rudenį Varėnoje vyks jau penkioliktasis, jubiliejinis profesionalių teatrų festivalis! Nuo 2009-ųjų metų vykstančio festivalio tikslas – įprasminti iš Varėnos krašto kilusios žymios lietuvių režisierės ir teatro meno pedagogės Dalios Tamulevičiūtės atminimą. Festivalį organizuoja Varėnos kultūros centras, finansuoja Varėnos rajono savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.