2017 m. | Archyvas

Aštuntojo Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio uždaryme nominuoti geriausi kūrėjai

Rūta Averkienė

Varėnoje simbolines duris užvėrė visą mėnesį trukęs jau aštuntasis žymios kraštietės, iš Senosios Varėnos kilusios režisierės Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis. 

Festivalio uždarymo renginys, vykęs Varėnos kultūros centre, prasidėjo įspūdingu Nedos Malūnavičiūtės ir Olego Ditkovskio koncertu „Muzikiniai monologai“. Jį vainikavo iškilminga geriausių scenos kūrėjų apdovanojimo ceremonija, kurios metu dvylikos festivalio nominacijų laureatams įteikti apdovanojimai – puikios menininkės Violetos Ganusauskienės kurtos skulptūros.

Šiųmečiame festivalyje buvo parodyti dvidešimt trys ir suaugusiems, ir mažiesiems žiūrovams skirti įvairių Lietuvos teatrų spektakliai. Juos vertino garbinga komisija: D. Tamulevičiūtės draugė, bendražygė, kraštietė docentė, teatro pedagogė, režisierė Elena Savukynaitė, aktorius, režisierius Algirdas Latėnas, Savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Regina Svirskienė, pedagogės Joana Grigaitienė ir Gailutė Giedraitienė, scenaristas, režisierius, Dalios Tamulevičiūtės giminės atstovas Eugenijus Guntulionis ir komisijai vadovavęs dramos teatro režisierius, aktorius Algimantas Pociūnas. Jie atrinko, kas bus įvertinti festivalio nominacijomis.

Pirmą kartą festivalio istorijoje buvo įteikti specialūs festivalio komisijos diplomai. Jais apdovanoti: režisierius Gytis Bernardas Padegimas už iškiliausio airių dramaturgo Brian’o Freil’o  pjesės „Filadelfija, aš atvykstu“ pastatymą Alytaus miesto teatre; režisierius, teatro pedagogas Oskaras Koršunovus ir atlikėjai už aktorinės mokyklos tradicijų puoselėjimą spektaklyje „Šokis Delhi“ pagal I. Vyrypajevo pjesę. Specialusis komisijos diplomas įteiktas Klaipėdos jaunimo teatro kūrybinei komandai už aktualios temos įtaigumą spektaklyje „Žiurkagalviai“ pagal Natach’ os de Ponchar’os pjesę; Lietuvos nacionaliniam dramos teatrui už sėkmingą dokumentinio teatro bandymą – spektaklį „Žalia pievelė“, režisuotą Jono Tertelio ir Kristinos Werner. Diplomu už aktorinę brandą ir istorinę tiesą apdovanotas „Naisių vasaros“ teatras už spektaklį „Kelias į rojų“ pagal S. T. Kondroto apsakymą „1892 metų progreso idėja“, režisuotą Arvydo Lebeliūno.

„Giminių prizas“ įteiktas kraštietei, jaunajai aktorei Kamilei Petruškevičiūtei už Teatro kritikės vaidmenį spektaklyje „Šokis Dehli“ pagal I. Vyrypajevą. Šį prizą sukūrė Onutė Guntulionienė, o įteikė Dalios Tamulevičiūtės giminės atstovai broliai Algis ir Eugenijus Guntulionius.

Nominacijos „Geriausia spektaklio muzika“ laureatu tapo akordeonistas Tadas Motiečius už muziką Vilniaus teatro „Lėlė“ spektakliui „Lila: Slaptas Demiurgo žaidimas“.

Nominacija „Geriausia spektaklio scenografija“ įvertintas Artūras Šimonis už scenografiją Klaipėdos dramos teatro spektakliui „Elzės žemė“ pagal Jaroslavos Pulinovič pjesę. 

„Geriausia jaunąja aktore“ pripažinta Juliana Volodko už gėlių pardavėjos Elizos Dulitl vaidmenį Rusų dramos teatro spektaklyje „Pigmalionas“ pagal George’o Bernard’o Shaw pjesę, režisuotame Lindos Urbonos.

„Geriausiu jaunuoju aktoriumi“ tapo Paulius Pinigis už Žefo vaidmenį Klaipėdos jaunimo teatro spektaklyje „Žiurkagalviai“ pagal Natach‘os de Poncharra‘ os pjesę. 

„Geriausia antraplanio vaidmens aktore“ išrinkta Renata Idzelytė už Olgos vaidmenį Klaipėdos dramos teatro spektaklyje „Elzės žemė“ pagal Jaroslavos Pulinovič pjesę, režisuotame Povilo Gaidžio. 

„Geriausiu antraplaniu aktoriumi“ nominuotas Tomas Stirna už Marinonio vaidmenį Vilniaus mažojo teatro spektaklyje „Fantazijus“ pagal Brian Friel pjesę, režisuotame Gabrielės Tuminaitės.

„Geriausiu aktoriumi“ pripažintas Ainis Storpirštis už Imperatoriaus vaidmenį „No theatre“ spektaklyje „Kaligula“ pagal Albert’o Camus kūrybą, režisuotame Vido Bareikio.

„Geriausia aktore“ tapo Viktorija Kuodytė už Bado Meistro vaidmenį teatro „Meno fortas“ spektaklyje „Bado meistras“ pagal Franz’ o Kafk’os apsakymą, režisuotame Eimunto Nekrošiaus. 

Geriausiu spektakliu vaikams“ pripažintas Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklis „Molinis sapnas“, režisuotas Andriaus Žiurausko.

„Geriausio režisūrinio debiuto“ nominacija įteikta režisieriui ir scenarijaus autoriui Žilvinui Vingeliui už spektaklį „Lila: Slaptas Demiurgo žaidimas“ Vilniaus teatre „Lėlė“, vadovaujamame Juozo Marcinkevičiaus.

„Geriausiu režisieriumi“ pripažintas Povilas Gaidys už ilgametį kūrybos indėlį į teatro meną ir spektaklio Klaipėdos dramos teatre „Elzės žemė“ pagal Jaroslavos Pulinovič pjesę režisūrą.

„Žiūrovų spektakliu“ išrinktas Klaipėdos dramos teatro spektaklis „Elzės žemė“ pagal Jaroslavos Pulinovič pjesę ir režisuotas Povilo Gaidžio.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, sveikindamas festivalio dalyvius su gražia švente, sakė: „Visą mėnesį Varėnos kultūros centro scenoje dūzgė ir daug gardaus medaus prinešė teatro bitės. Turėjome puikią galimybę pamatyti dvidešimt tris brandžiausius bei naujausius ir suaugusiems, ir mažiesiems žiūrovams skirtus įvairių Lietuvos teatrų spektaklius. Buvome išsiilgę ir godžiai tą teatro medų ragavome, kiekvienas radom pagal savo skonį ir išėjome iš spektaklių nenusivylę. Išėjom geresni, nes teatrai savo misiją vykdė puikiai. Dėkoju Varėnos publiką visą mėnesį džiuginusiems aktoriams, kultūros centro komandai, kurie dirbo ilgai ir kruopščiai, kad festivalis vyktų sklandžiai, komisijai, kuri atsakingai vertino spektaklius, bei ištikimiems teatro mylėtojams. Varėnos kultūrinį gyvenimą be Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio jau sunku įsivaizduoti. Jis yra labai prasmingas, nes geresnio būdo žymiai režisierei „sugrįžti“ į gimtinę sugalvoti neįmanoma. Varėnos krašto teatro mylėtojams festivalis labai reikalingas, ir tai liudija gausiai lankomi spektakliai. Viliamės, kad jis kaskart bus geresnis ir brandesnis“. 

Lietuvos Respublikos Seimo kultūros komiteto pirmininko pavaduotojas Arūnas Gelūnas šmaikštavo, kad varėniškiams reikia didžiuotis, nes jie kaskart yra „prie meno“. „Varėna – viena iš nedaugelio vietų, kur puikiai realizuojama idėja turėti regioninę kultūrą. Puikus meno festivalis, toks įkvepiantis profesionalumo susitelkimas vienoje vietoje patrauks ir jaunąją kartą, teiks įkvėpimo ir vietiniams kolektyvams Jaučiam čia tą gerąją energiją, čia mezgasi daugybė kūrybinių asmenybių, kurie savo talentais dar nustebins Lietuvą“, – kalbėjo A. Gelūnas.

Režisierius Algimantas Pociūnas, festivalio komisijai pirmininkaujantis jau penktus metus, sakė, kad šis festivalis išskirtinis tuo, jog puoselėja lietuvišką dramaturgiją, o toks ir buvo festivalio tikslas. Jis padėkojo visiems, kurie ryžosi atvažiuoti į Varėną vaidinti iš įvairių Lietuvos teatrų: „Taip greitai prabėgo tas festivalio mėnuo! Noriu padėkoti savivaldybės vadovams, kultūros darbuotojams ir visiems , kurie prisidėjo prie festivalio sėkmės. Manau, kad festivalis darosi vis brandesnis ir turi tąsą, taip, kad lauksim jo kitais metais“. Jis dėkojo visiems varėniškiams – ir festivalio organizatoriams, ir žiūrovams – už nuoširdumą ir betarpiškumą.

Lietuvos teatro ir kino muziejaus vyr. muziejininkė Regina Kazlauskaitė padovanojo vaizdo įrašą su pirmosios Dalios mokytojos pasakojimu, kaip Dalia vaidino mokykloje. 

Teatro grandas, režisierius Povilas Gaidys, kuris trejus metus vadovavo pirmųjų festivalių komisijai ir kurio režisuotas spektaklis šiame festivalyje gavo net keturis apdovanojimus, prisipažino: „Malonu prisiminti visus festivalius, padėkot varėniškiams. Dar maloniau, kad šis festivalis šiuo metu – pats brandžiausias ir geriausias. Jis išskirtinis savo menine dvasia. Nepamirškit, kad Jūsų žemėje išaugo ne tik M.K.Čiurlionis ir Dalia Tamulevičiūtė, bet tokie žmonės, teatralai, kaip Elena Savukynaitė, savamokslis dramaturgas, režisierius Juozas Gaidys, išauginęs daugelį kitų kūrybingų asmenybių. Man šitie festivalio apdovanojimai yra bene svarbiausi. Dėkoju Jums už įvertinimą, Sėkmės meniniuose arimuose, – linkėjo režisierius.

Geriausia festivalio aktore pripažinta Viktorija Kuodytė, dėkodama už įvertinimą, sakė: „Labai džiaugiuosi, gavusi šį išskirtinį apdovanojimą. Dėkoju už galimybę dalyvauti išskirtiniame festivalyje, už galimybę būti pamatytai, išgirstai ir suprastai. Taip pat už galimybę prisiminti žmogų, kurio profesionalių pamokų dėka susidėjau pagrindus savo profesijai“. 

Festivalio uždarymo šventėje dalyvavo ir aktorius Remigijus Vilkaitis, kuris, būdamas kultūros ministru, inicijavo Dalios Tamulevičiūtės premijos įsteigimą, o šiais metais buvo Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso komisijos pirmininkas.

Po iškilmingos festivalio uždarymo ceremonijos teatralai neskubėjo skirtytis – jie turėjo puikią progą pabendrauti. Festivalyje dalyvavusi teatro bendruomenė džiaugiasi, kad šis Varėnoje vykstantis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis kaskart darosi vis brandesnis iš išskirtinesnis.

Atidarymas

Festivalio nominacijų komisija

Iš kairės  Algirdas Latėnas, Regina Svirskienė, Eugenijus Guntulionis, Joana Grigaitienė, Elena Savukynaitė,  Algimantas Pociūnas, Gailutė Marija Giedraitienė. Su komisija − Varėnos meras  Algis Kašėta ir Ramunė Kašėtienė.

Nominacijos ir laureatai

Spektaklio ,,Žalia pievelė“ režisierius Jonas Tertelis. Mindaugo Kluso nuotr.

,,Už sėkmingą dokumentinio  teatro bandymą – spektaklį  „Žalia pievelė“ Lietuvos nacionaliniam dramos teatrui (režisieriai − Jonas  Tertelis ir Kristina Werner, Generalinis direktorius − Martynas  Budraitis).

Gytį Padegimą sveikina aktorė, režisierė Elena Savukynaitė.

Režisieriui Gyčiui Bernardui Padegimui  iškiliausio  airių  dramaturgo  Brajano Frylo pjesės „Filadelfija, aš atvykstu!“ pastatymą Alytaus miesto teatre. 

Spektaklio ,,Žiurkiagalviai“ aktoriai: kalba Paulius Pinigis, dešinėje − Laima Akstinaitė ir Donatas Želvys.

Klaipėdos jaunimo teatro kūrybinei komandai už aktualios temos įtaigumą  spektaklyje „Žiurkiagalviai“ pagal Natašos de Pončeros pjesę.

Kamilė Petruškevičiūtė (pirmoje eilėje, viduryje) su visa Oskaro Koršunovo mokinių  spektaklio ,,Šokis delhi“ trupe.

Giminių prizasKamilei Petruškevičiūtei už Teatro kritikės vaidmenį OKT spektaklyje  „Šokis delhi“ pagal Ivaną Vyrypajevą (rež. Oskaras Koršunovas).

 Aktorė Renata Idzelytė. Klaipėdos DT nuotr

,,Geriausia nepagrindinio vaidmens aktorė“ − Renata Idzelytė už Olgos vaidmenį  Klaipėdos dramos teatro spektaklyje „Elzės žemė“ pagal Jaroslavos Pulinovič pjesę (rež. Povilas Gaidys).

Už ,,Geriausią nepagrindinį vaidmenį“ apdovanotas Tomas Stirna.

,,Geriausias nepagrindinio vaidmens aktorius“ – Tomas Stirna už Marinonio vaidmenį Vilniaus valstybinio mažojo teatro spektaklyje „Fantazijus“ pagal Alfredo de Miusė pjesę (rež. Gabrielė Tuminaitė).

Spektaklio ,,Molinis sapnas“  režisierius Andrius Žiurauskas. Varėnos KC archyvo nuotr.

,Geriausia festivalio aktorė“ − Viktorija Kuodytė už Bado Meistro vaidmenį teatro „Meno fortas“ spektaklyje „Bado meistras“ pagal Franco Kafkos apsakymą ( rež. Eimuntas Nekrošius). 

Kompozitorius Artūras Sinkevičius.

Prizą ,,Geriausias spektaklis vaikams“ įteikia Varėnos savivaldybės kultūros skyriaus vedėja Regina Svirskienė spektaklio kompozitoriui Artūrui Sinkevičiui.

Režisieriui, teatro pedagogui Oskarui Koršunovui ir atlikėjams už aktorinės mokyklos tradicijų puoselėjimą − spektaklis „Šokis Delhi“ pagal Ivano Vyrypajevo pjesę. 

,,Geriausias festivalio aktorius“ − Ainis Storpirštis už Kaligulos vaidmenį teatro judėjimo „No Theatre“ spektaklyje „Kaligula“ pagal Albero Kamiu kūrybą (rež. Vidas Bareikis).

Naisių vasaros teatrui ,,Už aktorinę brandą ir istorinę tiesą“ − spektaklis „Kelias į rojų“ pagal Sauliaus Tomo Kondroto apsakymą „1892 metų progreso idėja“ (rež. Arvydas Lebeliūnas). 

Akordeonistas Tadas Motiečius už ,,Geriausią spektaklio muziką“ − Vilniaus teatro „Lėlė“ pastatymas „Lila: slaptas Demiurgo žaidimas“ (rež. Žilvinas Vingelis). 

Artūras Šimonis už ,,Geriausią spektaklio scenografiją“ −  Klaipėdos dramos teatro spektaklis „Elzės žemė“ pagal Jaroslavos Pulinovič pjesę (rež. Povilas Gaidys). 

,,Geriausia festivalio jaunoji aktorė“ −  Juliana Volodko už gėlių pardavėjos Elizos Dulitl vaidmenį Lietuvos rusų dramos teatro spektaklyje „Pigmalionas“ pagal Georgo Bernardo Šo pjesę (rež. Linda Urbona).

,,Geriausias festivalio jaunasis aktorius“ − Paulius Pinigis už Žefo vaidmenį Klaipėdos jaunimo teatro spektaklyje „Žiurkiagalviai“ pagal Natašos de Pončeros  pjesę (kūrybinė komanda: Valentinas Masalskis, Paulius Pinigis, Donatas Želvys, Laima Akstinaitė).

,,Geriausias spektaklis vaikams“ − Kauno valstybinio lėlių  teatro spektaklis Molinis sapnas (rež. Andrius Žiurauskas).

,,Geriausias režisūrinis debiutas“ − režisieriaus ir scenarijaus autoriaus Žilvino Vingelio spektaklis „Lila: slaptas Demiurgo žaidimas“ (Vilniaus teatras „Lėlė“, teatro vadovas − Juozas Marcinkevičius).

,,Geriausias festivalio režisierius“ − Povilas Gaidys už ilgametį kūrybos indėlį į teatro meną ir spektaklio „Elzės žemė“ pagal Jaroslavos Pulinovič pjesę režisūrą Klaipėdos dramos teatre.

,,Žiūrovų spektaklis“ − Klaipėdos dramos teatro  Elzės žemė pagal Jaroslavos Pulinovič pjesę (rež. Povilas Gaidys).

LR  kultūros ministerijos įsteigtos šviesaus atminimo režisierės Dalios Tamulevičiūtės premijos laimėtojai

Iš kairės Varėnos meras Algis Kašėta, scenos meno kūrinių konkurso komisijos pirmininkas Remigijus Vilkaitis, konkursą 2017 m. laimėjęs  režisierius Artūras Areima ir pjesės autorė Virginija Rimkaitė.

2017 m. konkursą laimėjo spektaklis Virimo temperatūra 5425 pagal Virginijos Rimkaitės pjesę (režisierius ir scenografas – Artūras Areima, šviesų dailininkas – Julius Kuršys). 

2016 m. pjesė buvo pripažinta geriausia nacionalinės dramaturgijos festivalyje ,,Versmė“. Patys spektaklio kūrėjai teigia, kad ,,Virimo temperatūra 5425“ kalba apie tai, jog vartotojų kontekste nevartojantieji yra išstumiami į paribį, tokie žmonės yra neįgalūs, tai yra ne(į)galintys būti vartotojai. Paprastai kalbant, jeigu tu nevartoji, tai suvartos tave. Deja, gyvename epochoje, kai žmonės vienu metu yra ir pirkėjai, ir prekės.“ (,,Artūro Areimos teatras: VIRIMO TEMPERATŪRA 5425“, MENŲ SPAUSTUVĖ ) 

Uždarymas

2017 m. festivalio uždarymo nuotrauka. I eilėje iš kairės aktorė Laima Akstinienė, nominacijų komisijos narė Gailutė Marija Giedraitienė, režisierius Povilas Gaidys, režisierė, nominacijų komisijos narė Elena Savukynaitė, aktorė Viktorija Kuodytė, aktorius Remigijus Vilkaitis, Varėnos meras Algis Kašėta, režisierius Žilvinas Vingelis, aktorė Juliana Volodko, muzikantas akordeonistas Tadas Motiečius, nominacijų komisijos narė Regina Svirskienė, aktorius Remigijus Endriukaitis, II eilėje aktorius Paulius Pinigis, aktorius Artūras Lepiochinas, aktorius Donatas Želvys, režisierius Gytis Padegimas, aktorius Tomas Stirna, nominacijų komisijos pirmininkas Algimantas Pociūnas, aktorius, režisierius, nominacijų komisijos narys Algirdas Latėnas, nominacijų komisijos narė Joana Grigaitienė, nominacijų komisijos narys Eugenijus Guntulionis, festivalio prizų autorė Violeta Ganusauskienė, kompozitorius Artūras Sinkevičius.

Dokumentai ir nuostatos

2017 m. nauja komisija.pdf